صادرات جوجه یکروزه از استان اردبیل ۷۰ درصد افزایش یافت

jooje-e10_2۱۲ مهر ۱۳۹۵      

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: صادرات جوجه یکروزه ازاین استان در۶ ماهه امسال نسبت به پارسال ۷۰ درصد افزایش داشته است.
دکتر صادق صالحی افزود: امسال ۲ میلیون و ۲۳۷ هزارو ۸۰۰ قطعه جوجه یکروزه از استان اردبیل به کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و افغانستان صادر شده که در مدت مشابه پارسال این رقم یک میلیون و ۵۸۲ هزارو ۵۰۰ قطعه بود.
وی بیان کرد: دراین مدت یک هزارو ۴۰۰ تن پا و پنجه مرغ نیز از استان اردبیل به کشور ویتنام صادر شده است.
وی اضافه کرد: صادارت و واردات گوشت و دام زنده امسال تاکنون از استان اردبیل انجام نشده اما اقداماتی برای صادارت دام در حال انجام است و امسال فقط صادرات ۲۲۰ تن پودر گوشت وضایعات گشتارگاهی از استان به کشور ارمنستان صورت گرفته است.
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از تشدید نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی خبر داد و گفت: امسال ۴۰ هزارمورد بازرسی و نظارت از مراکزعرضه فرآورده های خام دامی در استان صورت گرفته که این رقم در مدت مشابه پارسال ۱۰ هزار مورد بود که افرایش چهار برابری دارد.
صالحی از کشف ۸۸ تن فرآورده های دامی تاریخ گذشته و فاسد خبر داد و اضافه کرد: با همکاری تعزیرات و دستگاه قضایی استان کشتارگاههای غیر مجاز در استان کاهش چشمگیری داشته است.
وی بیان کرد: بزرگترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور با پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا در دهه فجر امسال در استان اردبیل به بهره برداری خواهد رسید که با بهره برداری از این طرح عظیم شاهد صادرات طیور وگوشت سفید به سایر کشورها خواهیم بود.
وی اظهار کرد: امسال همچنین بیش از هشت میلیون دوز انواع واکسن برای مایه کوبی دام های استان و ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزاردوز واکسن برای مایه کوبی در طیواستفاده شده است.
دکتر صالحی گفت: با این که بیماری تب برفکی پارسال در بیشتر نقاط کشور دیده شد اما با پیش بینی و اقدام لازم، کنترل کانون های بیماری و شعاع آنها ومدیریت صحیح در استان اردبیل در این زمینه خوب عمل شد به طوری که با کمترین تلفات بر این مشکل غلبه شد.
مدیر کل دامپزشکی استان افزود: با این که عشایر بیشترین دام سبک را در استان دارند اما با مایه کوبی دام های آنها هیچ تلفات دامی از جامعه عشایری در این مدت گزارش نشده است.
وی از شروع مایه کوبی تب برفکی دام ها از ۲۴ شهریور ماه تا ۲۴ مهرماه خبر داد واظهار کرد: متاسفانه بعضی از دامداران در این رابطه به علت هزینه واکسن همکاری مطلوب را با اکیپ های اعزامی اداره کل دامپزشکی استان انجام نمی دهند.
وی بیان کرد: هزینه واکسن هر دام سنگین به خاطر وارداتی بودن آن ۳۰ هزار ریال می باشد و هر راس دام دست کم باید در طول سال برای مقابله با بیماری احتمالی سه الی چهار بار مایه کوبی شود.
وی اضافه کرد: واکسن دام سبک به علت تولید داخلی رایگان بوده و هر راس گوسفند در طول سال به ۲ بار واکسن نیاز دارد.
استان اردبیل ۳۶۰ هزار راس دام سنگین شامل گاو گاو میش و تعداد ۲ میلیون راس دام سبک شامل گوسفند و بز دارد.

منبع:ITP NEWS

همچنین ببینید

جت1

فرصت استثنایی خرید جت هیتر با حرارتی متفاوت و حداکثر بازدهی:

  -    مشخصات: راندمان حرارتی ۹۹% بدنه از جنس استیل ظرفیت ۱۰۰ هزار Kcal درساعت  ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>