صادرات تخم‌مرغ به شدت کاهش یافته است

یش‌بینی افزایش سینوسی قیمت مرغ تا ۲ ماه آینده
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵
کشتارگاه‌های فعال در زنجان موظف به انعقاد قرارداد با شرکت ‘سبز سلامت’ هستند
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵

tokhm-e12_2

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵      

ناصر نبی‌پور گفت: در صادرات تخم‌مرغ قدرت رقابت با ترکیه و پاکستان را نداریم و این کشورها با قیمت پایین بازار منطقه را در دست گرفته‌اند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: ترکیه با توجه به مشوق‌های صادراتی هر کیلوگرم تخم‌مرغ را با قیمت حدود ۲ هزار تومان صادر می‌کند.
نبی‌پور با بیان اینکه قیمت عرضه تخم‌مرغ صادراتی ما حدود ۲۵۰۰ تومان است، اظهار داشت: این در حالی است که به دلیل مازاد تخم‌مرغ در کشور، هر کیلو تخم‌مرغ را با هزار تومان زیر قیمت تمام شده عرضه می‌کنیم.
وی با بیان اینکه برای ایجاد تعادل در قیمت، سالانه باید حداقل ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ صادر شود، بیان داشت: در دو هفته گذشته صادرات تخم‌مرغ به دلیل عدم رقابت‌پذیری از نظر قیمت متوقف شده است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: البته کیفیت تخم‌مرغ پاکستانی با تخم‌مرغ ایرانی اصلا قابل مقایسه نیست اما از آنجا که قیمت تمام شده تخم‌مرغ آنها پایین‌تر از تخم‌مرغ تولیدی ما است این کشور در صادرات تخم‌مرغ به افغانستان جای ما را گرفته است.
نبی‌پور بیان داشت: از ابتدای امسال صادرات تخم‌مرغ به شدت کاهش یافته و به جرأت می‌توان گفت که تا امروز کمتر از ۲ هزار تن تخم‌مرغ صادر شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که سال گذشته هم مشکل قیمت تمام شده و قیمت صادراتی وجود داشت و صادرکنندگان معتقد بودند امکان رقابت در بازارهای منطقه را ندارند، اما صادرات نسبت به سال ۹۳ افزایش داشت، گفت: اگر چه سال گذشته با افزایش میزان صادرات تخم مرغ ۹۴ هزار تن از این محصول صادر شد اما برنامه‌ریزی برای صادرات منجر به این موضوع نشد.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: سال گذشته با بروز آنفلوانزای پرندگان در ترکیه متقاضیان خرید تخم‌مرغ، بخشی از تخم‌مرغ مورد نیازشان را از ایران خریداری کردند و همین مطلب باعث افزایش صادرات تخم‌مرغ ایران شد.

منبع:ITP NEWS

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>