سیستم دانخوری زنجیری

4امروزه  مرغداران به جهت اینکه استفاده از سیستم های دانخوری قدیمی و دستی نظیر سطلی و یا حتی ناودانی دارای مشکلات بسیاری از جمله افزایش حجم کارگری، افزایش پرت دان،کاهش رسیدگی به جوجه، افزایش زمان لازم برای تغذیه ی جوجه ها و … میباشد،تمایل به استفاده از انواع دانخوری های اتوماتیک نظیر دانخوری زنجیری و دانخوری بشقابی دارند.
این سیستم ها باعث کاهش کار کارگری،بهبود ضریب تبدیل، بهبود عملکرد جوجه ها و … میشوند.
سیستم  دانخوری زنجیری یکی از سیستم هایی میباشد که به دلیل سهولت کار و در دسترس بودن مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز آن توسط مرغداران با استقبال روبرو شده است.در واقع شاید بتوان گفت سیستم دانخوری زنجیری اولین سیستم دانخوری اتوماتیک برای پرورش طیور روی بستر (جوجه گوشتی،پولت،مرغ مادر و …) میباشد.شکل کلی این سیستم دانخوری بدین صورت است که در ابتدا و اغلب انتهای خط،دارای یک یا چند هاپر بر حسب ظرفیت سالن پرورشی میباشد که از داخل این هاپرها دانخوری های زنجیری خارج شده و بصورت شبکه ای در سالن پرورشی پخش میشوند.کار انتقال دان در سیستم دانخوری زنجیری توسط موتور و گیربکس که تعداد و قدرت آن بر حسب ظرفیت سالن پرورش تعیین میشود،صورت میگیرد.
جنس دانخوری های  زنجیری میتواند از ورقه های ضد زنگ  گالوانیزه  تا ورقه های آهنی مناسب تغییر کند.تنظیم ارتفاع در سیستم دانخوری زنجیری توسط پایه هایی  که در فواصل مشخص روی زمین قرار دارند و دارای درجه بندی هستند صورت میگیرد.
سیستم دانخوری زنجیری دارای برخی مزایا و معایب میباشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می نماییم.
مزایا سیستم دانخوری زنجیری به قرار زیر است:

۱-در این سیستم به دلیل استفاده از تجهیطات مکانیکی اتوماتیک،توزیع و پخش دان در سطح سالن پرورش بسیار ساده تر از دانخوری سطلی است.
۲-سیستم دانخوری زنجیری را میتوان در تمامی مرغداری ها اعم از مرغداری های گوشتی؛مرغ مادر،اجداد و حتی مرغ تخم گذار که در قفس پرورش می یابند استفاده کرد.
۳-در سیستم دانخوری زنجیری پایه هایی که برای تنظیم ارتفاع استفاده میشوند استاندارد بوده و برای سنین مختلف پرنده دارای درجه بندی مشخصی هستند و لذا در این سیستم از دخالت  دست و اعمال سلیقه و خطاهای انسانی در تنظیم ارتفاع تا حدود بسیار زیادی کاسته شده است.
۴-سرویس و نگهداری سیستم دانخوری زنجیری تا حدودی ساده بوده و حتی کارگرانی که اندکی از امور فنی سر رشته داشته باشند میتوانند تا حدودی مشکلات اولیه ی این سیستم را رفع نمایند.
۵-دانخوری زنجیری بخوبی  قابل شستشو بوده و نیازی نیست برای شستشو و ضد عفونی در انتهای دوره ی پرورش از سالن جمع آوری و دوباره نصب شوند که اینکار باعث کاهش هزینه ی کارگری میشود.
۶-کاهش پرت دان و بهبود ضریب تبدیل خوراک از مزایای دیگر استفاده از دانخوری زنجیری میباشد.
در کنار مزایایی که در بالا برشمردیم مزایای زیاد دیگری نیز برای دانخوری زنجیری وجود دارد ولی در کنار تمامی این مزایا سیستم دانخوری زنجیری در مقایسه با سایر سیستم های توزیع دان اتوماتیک دارای معایبی نیز میباشد که به آنها در ذیل اشاره میکنیم.
۱-معمولا در سیستم  دانخوری زنجیری امکان سورتینگ دان توسط جوجه وجود دارد که باعث میشود تا حدودی یکنواختی گله به هم بخورد که جهت غلبه بر این مشکل بهتر است اولا دان یکدست تر باشد و در صورت  امکان از خوراک پلت شده جهت تغذیه طیوراستفاده  گردد.
۲- سیستم  دانخوری زنجیری تا حدودی دارای استهلاک بالایی بوده و هزینه ی تعمیر و نگهداری آن اندکی بالاتر از سیستم دانخوری بشقابی می باشد.
۳-از سیستم  دانخوری زنجیری نمیتوان برای کل دوره ی پرورشی در جوجه های گوشتی استفاده کرد.

جهت استعلام قیمت و سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

گروه علمی شرکت کشاورزی و دامپروری نیکان دام آروین