خرید تضمینی ۳۵ هزار تن جو در خراسان رضوی

خراسان رضوی دارنده رتبه دوم تولید مرغ کشور
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
صادرات تخم مرغ به افغانستان ۳ برابر شد
خرداد ۳۰, ۱۳۹۵

joo-e01_1

۲۳خرداد۹۵

مدیرکل پشتیبانی امور دام خراسان رضوی گفت: تاکنون افزون بر ۳۵ هزار تن جو به صورت تضمینی از کشاورزان استان خریداری شده است.
سیداحمد دلقندی افزود: خرید جو از ۲۵اردیبهشت در برخی شهرستان ها آغاز شده و پیش بینی می شود امسال حدود ۱۵۰ هزار تن جو به صورت تضمینی از کشاورزان استان خریداری شود.
سال گذشته کل جو خریداری شده استان در قالب این طرح ۱۰۷ هزار تن بوده است.
بر اساس پیش بینی جهاد کشاورزی، امسال ۵۵۰ هزار تن جو از سطح مزارع استان برداشت می شود.
وی گفت: هم اکنون قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم جو با حداکثر سه درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیرمفید ۱۰ هزار و ۲۸ ریال است که نسبت به قیمت بازار خیلی بالاتر است.
به گفته وی، تا کنون بیش از ۱۰۰ مرکز خرید در استان فعال شده که طی روزهای آینده به ۱۲۰ مرکز افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه خرید تا بیش از یک ماه آینده ادامه دارد، گفت: قیمت این محصول در بازار با نوساناتی همراه است اما هم اکنون قیمت خرده فروشی هر کیلو جو در بازار هشت هزار و ۳۰۰ ریال است.
دلقندی افزود: خرید محصول از کشاورز هم بر اساس معرفی نامه مدیریت های جهاد کشاورزی انجام می شود و این امر تا حد زیادی جلو دلالی و واسطه گری در خرید و فروش این محصول را می گیرد.
وی عنوان کرد: برنامه ریزی شده محصول جو با کیفیت کشاورزان با قیمت مناسب خریداری شده و در شرایط مناسب هم ذخیره سازی شود.
وی عنوان کرد: محصولی که خریداری می شود در بورس کالا عرضه و پول آن پس از فروش، بلافاصله به کشاورز پرداخت می شود.
وی با توصیه به تولید کنندگان و دامداران و تشکل های مربوط برای تامین نیاز جو از بورس گفت: شرایط بورس برای خرید جو مورد نیاز دام بسیار مناسب است و قیمت محصول عرضه شده پایین تر از قیمت بازار است و می توانند نیاز دام و طیور خود را از این طریق با قیمت بسیار مناسب تر تهیه کنند.
دلقندی ادامه داد: با فروش محصول هر دامدار که شناسنامه مربوطه را دارا باشد، پول کشاورز بر اساس قیمت پایه خرید داده می شود و مابه التفاوت قیمت فروش محصول در بورس و نرخ خرید تضمینی از سوی دولت پرداخت می شود.
وی با اشاره به محدودیت های مالی و کمبود نقدینگی مورد نیاز برای خرید جو از سوی اتحادیه ها و تعاونی های دامداران و نیز کسانی که می خواهند مستقیم خرید کنند، پیشنهاد داد این نقدینگی در قالب تسهیلات کم بهره و بلندمدت برای آنان تامین شود تا محصول مورد نیاز خود را خرید کنند.

منبع:ITP NEWS

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>